طی سی سال اخیر صنعت هوانوردی چه در بخش مسافر و چه در بخش کالا از رشد چشمگیری در سطح جهان برخوردار بوده، به نحوی که مسافرت هوایی از پدیده‌ای لوکس و گران‌قیمت تبدیل به امری عادی و رایج و به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه شده است. این امر علیرغم سرمایه‌گذاری‌های هنگفت در بخش ایمن‌سازی هواپیما‌ها و سیستم‌های ناوبری، افزایش تعداد حوادث هوایی در سطح جهان را در پی داشته است. در سال ۲۰۰۴ میلادی ۶۷ مورد حادثه هوایی رخ داده که بالغ بر ۵۷۰ میلیون دلار خسارت، در پی داشته است. این آمار در مقایسه هزاران پروازی که روزانه در سطح جهان صورت می‌گیرد، نشان می‌دهد که اگرچه هنوز هواپیما ایمن‌ترین وسیله مسافرتی محسوب می‌شود اما خسارتهای هنگفت ناشی از هریک از حوادث ناگوار هوایی می‌تواند برای شرکت هواپیمایی جبران‌ناپذیر باشد.
این امر ضرورت ارائه پوشش‌های بیمه هواپیما و سایر وسایل نقلیه پرنده را بیش از پیش آشکار کرده است.

شرکت بیمه سامان پوشش بیمه هواپیما را برای انواع وسایل پرنده از قبیل هلی‌کوپ‌تر، گلایدر، پاراگلایدر، هواپیماهای کوچک و شخصی، انواع هواپیماهای مسافربری و هواپیماهای باربری عرضه می‌نماید. این نوع بیمه‌نامه برحسب درخواست بیمه‌گذار سه پوشش مشروحه ذیل را توأماً و یا بصورت انفرادی ارائه می‌نماید:
۱-بیمه بدنه هواپیما: که خسارت جزئی به هر یک از اجزای هواپیما و همچنین تلف‌شدن و خسارت کلی وارد به هواپیما از طریق این پوشش قابل جبران است.
۲-بیمه حوادث سرنشین: این بخش از بیمه‌نامه خسارت جانی وارد به مسافرین و خدمه پرواز را تا سقف تعهدات مندرج در بیمه‌نامه تحت پوشش قرار می‌دهد.
۳-بیمه مسئولیت در قبال اشخاص ثالث: حوادث هوایی علاوه بر هواپیما و سرنشینان آن ممکن است خساراتی به اموال یا جان اشخاص ثالث وارد کند که پوشش بیمه مسئولیت در قبال اشخاص ثالث، این خسارت‌ها را جبران می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *