طرح‌های ساختمانی، صنعتی و عمرانی، در دوره عملیات اجرایی و همچنین در زمان بهره‌برداری، به طور معمول در معرض خطراتی پیش‌بینی نشده و پر خسارت قرار دارند. افراد ذینفع در طرح‌ها، به علت محدودیت منابع مالی، بدون بروز مشکلات اساسی، قادر به جبران خسارت‌ها نیستند.

شرکت بیمه سامان با صدور انواع بیمه‌نامه مهندسی تعهد می‌کند که زیان‌های ناشی از طراحی، ساخت، نصب و نگهداری سازه‌ها و ماشین‌آلات را در چارچوب شرایط بیمه‌نامه جبران کند.

بیمه‌های مهندسی در دو مرحله ارائه می‌شوند.

الف) بیمه‌نامه‌های دوره ساخت (عملیات ساختمان و نصب) شامل:

۱-بیمه تمام خطر پیمانکاران (Contractors All Risks (CAR

بیمه‌نامه تمام خطر پیمانکاران تمام طرح‌های عمرانی و ساختمانی را از تاریخ شروع تا زمان تحویل، در مقابل کلیه خطرهایی که در اثر حادثه ایجاد شوند و همچنین به‌عنوان یک پوشش تکمیلی مسئولیت مدنی در مقابل اشخاص ثالث پوشش می‌دهد.

از جمله طرح‌هایی که می‌توانند تحت پوشش این نوع بیمه‌نامه قرار گیرند:
طرح‌های مسکونی، تجاری و صنعتی، ساخت بیمارستان، هتل، تونل، پل، جاده، سد، تأسیسات آب‌رسانی، نیروگاه، تأسیسات بندری و عملیات عمرانی می‌باشند.

۲- بیمه تمام خطر نصب (Erection All Risks (EAR

بیمه‌نامه تمام خطر نصب طرح‌ها را از زمان شروع نصب تأسیسات و ماشین‌آلات تا پایان مراحل نصب و آزمایش خطرات احتمالی ناشی از حادثه و خطای عوامل اجرایی پوشش می‌دهد و هزینه جبران خسارت‌ها را می‌پردازد.

بیمه سامان، بیمه‌نامه تمام خطر نصب را برای کارخانه‌ها و واحدهای مختلف در همه رشته‌های صنعتی و تولیدی، نیروگاه‌ها، خطوط لوله انتقال نیرو، تأسیسات ذوب آهن و فولادسازی، راه‌آهن، خطوط نفت، گاز و پتروشیمی و پالایشگاه‌ها صادر و با این بیمه‌نامه از مجریان طرح‌ها حمایت می‌کند.

ب) بیمه‌نامه دوره بهره‌برداری، شامل:

۱-بیمه شکست ماشین‌آلات

در این بیمه‌نامه، ماشین‌آلات و تأسیسات کارخانه‌ها در مقابل خسارتهای فیزیکی بیمه می‌شوند. این بیمه‌نامه بعد از پایان بیمه تمام خطر نصب و تحویل موقت، بیشتر کاربرد دارد.

۲-بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران

در این بیمه‌نامه، پیمانکاران پروژه‌های مختلف ماشین‌آلات و تجهیزات خود را شامل دستگاههای مکانیکی و الکترونیکی در مقابل خسارتهای فیزیکی ناگهانی مورد پوشش بیمه‌ای قرار می‌دهند.

۳-بیمه ریسک سازه‌های تکمیل شده ساختمانی

در این بیمه‌نامه سازه‌های تکمیل شده مانند سد‌ها، تونل‌ها، جاده‌ها، ساختمان‌ها و… در حین بهره‌برداری تحت پوشش قرار می‌گیرند.

۴-بیمه تجهیزات الکترونیکی

در این بیمه‌نامه تجهیزات الکترونیکی مختلف از قبیل رایانه، تجهیزات پزشکی، مخابراتی و… تحت پوشش قرار می‌گیرند.

بیمه سامان با ارائه انواع بیمه‌نامه‌های مهندسی مورد نیاز از سازندگان، پیمانکاران، بهره برداران و دیگر دست‌اندرکاران طرح‌های ساخت، در مقابل خطر‌ها پشتیبانی و با جبران خسارت‌های احتمالی به اجرای کامل طرح‌ها کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *