مؤسسات و شرکت‌هایی که به مشتریان خود وام یا اعتبار می‌دهند و یا کالا و خدمات را اقساطی می‌فروشند، با وجود آنکه از مشتریان وثیقه می‌گیرند، اما باز هم با ریسک وصول نشدن مطالبات خود، یا خسارت ناشی از تأخیر در وصول آن روبه‌رو هستند. برای جبران این خسارت، بیمه‌های اعتباری این ریسک‌ها را پوشش می‌دهند.

شرکت بیمه سامان با ارائه بیمه‌های اعتباری، ریسک عدم وصول یا تأخیر در وصول مطالبات را کاهش می‌دهد. بیمه سامان همینطور پیگیری برای وصول و بازیافت مطالبات سوخت شده را برعهده می‌گیرد و موجب کاهش هزینه‌های حقوقی و قضایی مؤسسات مالی و اعتباردهندگان و فروشندگان کالا و خدمات اقساطی می‌شود.

به خاطر داشته باشید:

۱- در بیمه‌های اعتباری، اعتباردهنده (که با ریسک عدم وصول مطالبات خود مواجه است) بیمه‌گذار خواهد بود و با پرداخت حق بیمه، بیمه‌نامه برای او صادر خواهد شد، نه برای اعتبار گیرنده (که دین برگردن اوست).

۲- بیمه‌نامه اعتباری، برای یک موضوع مشخص اعتباری یا فروش اقساطی و به صورت گروهی صادر می‌شود؛ بیمه‌گذار نمی‌تواند به صورت گزینشی فقط برخی از اعتبارگیرندگان یا مشتریان خود را (که بد حساب تلقی می‌کند) تحت پوشش قرار دهد؛ طبق ضوابط بیمه اعتباری، کلیه اعتبارگیرندگان، تحت پوشش قرار می‌گیرند.

۳- تعداد اعتبار یا قرارداد فروش اقساطی که تحت پوشش بیمه اعتباری قرار می‌گیرند نباید از ۲۵ مورد در سال کمتر باشد.

۴- بیمه‌نامه اعتباری جایگزین وثیقه‌های ملکی یا مالی نمی‌شود، بلکه اخذ چنین وثیقه‌هایی یکی از شرایط صدور بیمه‌نامه اعتباری می‌باشد.

۵- نرخ حق بیمه در این نوع بیمه به عواملی نظیر چگونگی اعتبارسنجی مشتریان توسط بیمه‌گذار، نوع وثیقه‌های اخذ شده و مدت بازپرداخت اعتبارات بستگی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *